Work vs. Party

jacket: Matthew Williamson for H&M, necklace: Tiffany, belt: London markets, t-shirt: Topman, jeans: Zaradress: Garden collection H&M, biker jacket: Karen Millen, tights: Wolford, clutch: Marc by Marc Jacobs, peep toe heels: Manolo Blahnik
This is exactly the difference between my comfortable heel-less look that is essential when I work or go to school or need to run to 6 different stores to get the clothes I'm looking for and my party look when I know I can and want to dress up and just use all the best my wardrobe has to offer. I know there are people who supposedly look all the same going to an open air music festival in the rain and going to the opera (think of Dita von Teese for instance) but I can't do that. I do love heels and I do have a pair of Manolos and Gucci boots and Dior sandals but I don't love them enough to wear them all the time.
Do you wear the same going to work/school and going out?

14 comments:

Julie said...

U mě většinou going out navazuje na school, takže to moc neřeším. Občas jsem ve škole trochu extravagantní, ale nevadí..:-)

Líbí se mi barva těch šatů, krásně ti kontrastuje s pletí.)

J.

Radim said...

líbí se mi tvoje práce Lenko..podle mě se budeš zlepšovat.

Loli said...

Diky, to me tesi, ze mi nekdo veri.

Radim said...

líbí se mi natolik, že si tě možná dokonce najmu soukromě, budeš-li souhlasit na tour po obchodech. :) máš cit pro detail, to ne všichni..

Radim said...

mimochodem, netuším, co jsi provedla s postavou, ale KLOBOUK DOLŮ, vypadáš úžasně.Nedivím se vůbec, že cestuješ ven. Málokdy mě tak něco překvapí v této profesi..

Radim said...

znal jsem tě trošku jinak, nebo mám ten pocit..zdáš se mi teď více přirozená a vyrovnaná. Přečetl jsem si hodně komentářů tady i jinde.Každopádně pokračuj v tom, co děláš, je to dobrá cesta pro tebe :) A nemyslím si jen já, že v tobě něco je, to je přílišná skromnost..

jellygamat murah said...

I can only express a word of thanks. Because with the content on this blog I can add knowledge I, thank has been sharing this information. Do not forget to visit our website to share information and knowledge about health.|
cara mengatasi kepala kliyengan |
obat radang paru paru |
obat luka dekubitus


BLOG DESIGN BY DofG